Choď na obsah Choď na menu
 

Trenčianske Stankovce 2018

     30. júna 2018 sme sa ako vojaci WH v Trenčianskych Stankovciach zúčastnili Dňa s pozemnými silami OS SR. Námetom hlavnej bojovej ukážky, ktorá bola súčasťou celodenného programu, bolo oslobodenie západného Slovenska 1945.

     V období západokarpatskej operácie stred zostavy 2. Ukrajinského frontu – 6. tanková a 7. gardová armáda – útočil na dolnom Hrone, v smere Nové Zámky – Komárno. Pôvodný zámer sa nepodarilo splniť. Vo februári 1945, keď na juhozápadné Slovensko prišla časť 6. tankovej armády SS generála S. Ditricha z Arden, 7. gardová armáda zviedla vyše týždňa trvajúce obranné boje o hronské predmostie a ustúpila na východný breh Hrona. 6. gardová tanková armáda v tom čase odchádzala do Maďarska a na Slovensko sa už nevrátila. V západokarpatskej operácii začalo hlavné úsilie o oslobodenie Slovenska prechádzať na vojská 2. ukrajinského frontu maršala Sovietskeho zväzu Rodiona Jakovieviča Malinovského.

     Treťou operáciou v druhom období oslobodzovania Československa bola bratislavsko-brnianska operácia vojsk 2. UF. Začala sa 25. 3. 1945 v celom pásme frontu. V nej sa zavŕšilo oslobodenie veľkej časti stredného Slovenska vrátane slovenskej metropoly. 

31. marec – vojská 2. UF oslobodili Galantu, Nitru a Šaľu

1. apríl – vojská 2. UF oslobodili Dunajskú Stredu, Senec, Sereď, Sládkovičovo, Topoľčany, Trnavu a Žiar nad Hronom

2. apríl – vojská 2. UF oslobodili Partizánske (Baťovany), Pezinok, Piešťany a Šamorín

3. apríl – vojská 40. armády 2. UF oslobodili Kremnicu

4. apríl – vojská 7. gardovej armády v súčinnosti s 1. gardovou jazdecko-mechanizovanou skupinou 2. UF oslobodili hl. mesto Slovenska Bratislavu; jednotky 1. čs. armádneho zboru v súčinnosti so sov. 24. streleckou divíziou oslobodili Liptovský Mikuláš

7. apríl – vojská 2. UF oslobodili Nové Mesto nad Váhom

10. apríl – vojská 2. UF oslobodili Trenčín

3. máj – boli oslobodené posledné obce na Slovensku – Makov, Korn a Klokočov

Oslobodenie celého Slovenska trvalo takmer osem mesiacov.