Choď na obsah Choď na menu
 

Bardejov 2014

     18. januára 2014 sme sa ako vojaci WH zúčastnili 4. ročníka Oslobodzovacích bojov v meste Bardejov. Akcia sa konala pri príležitosti 69. výročia oslobodenia mesta a organizoval ju SKVH Gvardija.

     Podľa spomienok priameho účastníka bojov plk. v.v. MUDr. Ladislava Štilicha, prenasledovala 3. čs. samostatná brigáda pod velením brig. gen. Karla Klapálka po prelomení nemeckej obrany na rieke Ondava, nepriateľa v smere Nižná Olšava, Radoma, Okrúhle, Kučín, kde bola odpoludnia 18. januára 1945 zastavená mohutnou paľbou. V čele 3. brigády postupoval 4. úderný prápor pod velením mjr. Zdenka Dedičíka za silných mrazov -15 až -20 °C a v snehu miestami až po pás, pričom väčšina mostov bola zničená. Prieskumníci čaty ppor. Ivana lehára a veliteľa prieskumného družstva čat. Jozefa Činčalu sa priblížili k mestu Bardejov, kde zistili slabú silu nepriateľa. To umožnilo veliteľovi brigády nariadiť nočný útok na mesto Bardejov.

     Vojaci 3. samostatnej brigády v noci z 19. na 20. januára vtrhli do Bardejova. Útok bol tak rýchly a prekvapujúci, že mnohí nemeckí vojaci nestačili utiecť, poschovávali sa na pôjdoch, v pivniciach a stodolách, odkiaľ ich asi 60-tich vytiahli naši vojaci. V skorých ranných hodinách 20. januára dorazili do Bardejova aj prvé jednotky sovietskej 1. gardovej armády.