Choď na obsah Choď na menu
 

Šurany 2016

     20. marca 2016 sme sa ako vojaci WH a MKH zúčastnili bojovej ukážky, ktorá sa konala v Šuranoch pri príležitosti 71. výročia oslobodenia mesta. V ukážke sa reenactovali skutočné tragické udalosti, ktoré v tom čase zažívali občania mesta. Akciu oraganizovalo Military historical museum Pohronský Ruskov s podporou KVH Tyrnau.

Historické pozadie:

     Velenie červenej armády nariadilo letecký prieskum už pred večerom 28. marca 1945 a pokračoval aj v ranných hodinách 29. marca 1945. Sovietske lietadlá ostreľovali palebné postavenia nepriateľa. Podobné útoky uskutočnili aj na odstavené vlaky v Šuranoch, Nových Zámkoch a v Palárikove. Nemci boli vyľakaní a nervózni, hoci im poslali posily, vrátane jedného tanku, ktorý mal blokovať postup ČA v Šuranoch. Tank operoval v priestoroch Cintorínskej ulice, kde bol pre neho vybudovaný protitankový úkryt. Neskôr sa presunul k frontovej línii a ostreľoval sovietske jednotky. Musel sa dať na ústup do časti mesta „Argentína“, kde ho sovietske lietadlá zlikvidovali pri miestnej tehelni. Potom zhodili niekoľko bômb malého kalibru v priestore Cintorínskej a Gorkého ulice, nakoľko tu bol veľký pohyb nepriateľa, ktorý naťahoval telefónne káble. Večer útok prerušili.  

     Na okraji Šurian mali Nemci vybudované zákopy, z ktorých ostreľovali útočiace jednotky. Sovietski ženisti vybudovali most na rieke Nitra, lebo pôvodné mosty vyhodili Nemci do vzduchu. 

     Dňa 28. 3. 1945 medzi 16:45 - 17:40 viedol Kozulin štyri lietadlá Jaky patriace k ochrane a podpore vojsk Plijeva v oblasti Šurian. Leteli vo výške asi 1500 metrov. Vtedy na nich zaútočili štyri nemecké Messerschmitty. Lietadlo z vedúcej dvojice, ktoré pilotoval Mitrofan Jefimovič Kovaľ bolo zasiahnuté nepriateľským stíhačom a neovládateľné dopadlo 2-3 km SV od Šurian. Cez noc upevnili Sovieti drevený Ondruškov most na Niterke. Ráno 29. marca pokračovali v útoku, celkovo za oslobodenie Šurian padlo 16 sovietskych vojakov.