Choď na obsah Choď na menu
 

Pozděchov 2020

     11. januára 2020 sme sa ako príslušníci stíhacieho oddielu SS pol reg. 21 - Jagdkomando Horní Lideč (Einzatzkomando Burger) zúčastnili ukážky v českej obci Pozděchov. Ukážka sa uskutočnila netradične o 21.00 h - teda nielen na deň, ale aj na čas presne po 75 rokoch na autentických miestach.
     Nemecká jednotka bola pri pátraní v okolí obcí Lačnov a Pozděchov dňa 11. januára 1945 miestnym informátorom (po vojne bol za to obesený) upozornená na prítomnosť "banditov". Zaujala preto pozície nad obcou a čakala na ich príchod. Tí skutočne nič netušiac prišli - vzápätí sa cca o 21.30 h rozpútala prestrelka v ktorej padol sovietsky partizán Griško. Veliteľ jednotky Murzin bol zranený a podarilo sa mu so zvyškom partizánov ustúpiť. Na nemeckej strane boli 2 zranení. Nemci pri tom ukoristili zbraň s muníciou a viacero máp a dokumentov zo stratenej partizánskej maptašky...
     Napriek pokročilému večernému času ukážku sledovalo asi 90-100 divákov z obce ale aj okolia - čo bolo pre všetkých účastníkov milým prekvapením. Ukážku organizovala skupina Vize70 plus (Jiří Tesař).