Choď na obsah Choď na menu
 

München 2011

     20. septembra 2011 sme využili návštevu Mníchova na vyhľadanie zopár náhodne vybraných historických miest a budov, kde sa odohrali udalosti, ktoré ovplyvnili československé aj svetové dejiny. Veľa budov bolo zničených počas druhého najväčšieho vojnového konfliktu, niektoré museli viac či menej ustúpiť modernej architektúre, ale väčšina sa dochovala vďaka tradičnej nemeckej precíznosti a zmyslu pre poriadok. Bohužiaľ sa dá povedať, že tieto miesta sa preslávili najmä vďaka skupine ľudí, ktorá rozpútala druhú svetovú vojnu. Tým pádom ale súvisia aj s vojenskou históriou, ktorej sa venujeme.

     V dňoch 29.-30. septembra 1938 zvolali v Mníchove Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko a Taliansko konferenciu, kde sa rozhodlo o osude Česko-Slovenska. Na rokovaní sa priamo nezúčastnili predstavitelia Česko-Slovenska, iba čakali vo vestibule budovy na výsledky,  podľa ktorých muselo Česko-Slovensko odstúpiť Nemecku pohraničné územie osídlené prevažne Nemcami.

     Mníchovská dohoda priamo viedla k Viedenskej arbitráži, po ktorej Česko-Slovensko prišlo o ďalšie územie a bolo ešte viac oslabené. V období od 30. septembra 1938 do 14. marca 1939 hovoríme o druhej česko-slovenskej republike. Mníchovská dohoda spolu s Viedenskou arbitrážou znamenala veľké sklamanie v Česko-Slovensku a negatívne ovplynila vývoj v tomto regióne. Podľa medzinárodného práva sú Mníchovska dohoda a Viedenská arbitráž neplatné od samého začiatku, pretože boli uzavreté pod hrozbou vojny a s použitím sily. Nemecko neplatnosť zmluvy výslovne uznalo až v Zmluve o medzinárodných vzťahoch v roku 1973.

Spracoval: ogefr. Theo Dietrich