Choď na obsah Choď na menu
 

Budapest 2012

     15. augusta 2012 sme navštívili vojenskú pevnosť Citadela v Budapešti, ktorú postavil Julius Jacob von Haynau, na pokyn habsburgského cisára Františka Jozefa I., v rokoch 1851-54. Týči sa vysoko nad mestom, na vrchu biskupa Gellérta.
     Citadela už vo chvíli svojho vzniku nezodpovedala moderným vojenským požiadavkám, slúžila skôr na odstrašenie Maďarov po potlačenom povstaní v rokoch 1848-49. Do pevnosti dlhej 220 m, širokej 60 m, s múrmi o hrúbke 4 m umiestnili Habsburgovci 60 diel, namierených na mesto. Boli použité len pri oslavách ako slávnostné salvy, v boji nikdy. Maďari po tzv. rakúsko-maďarskom vyrovnaní v roku 1867 požadovali zbúranie Citadely. Vojenská posádka však opustila pevnosť až v roku 1897, vtedy symbolicky poškodili hlavnú bránu.
     Počas 2. svetovej vojny bola pevnosť dôležitým vojenským objektom, slúžila pre jednotky protivzdušnej obrany. Práve počas vojnového obdobia bol pod ňou vybudovaný 3-podlažný bunker, v ktorom je dnes zriadená pôsobivá výstava archívnych fotografií s názvom „Obliehanie Budapešti“.  Druhá svetová vojna v meste zanechala obrovské škody. Aj napriek úsiliu, ktoré na ich záchranu vyvinul švédsky diplomat Raoul Wallenberg, bola väčšina tunajších Židov odvlečená do vyhladzovacích táborov. V roku 1944 ustupujúca nemecká armáda vyhodila do povetria všetky mosty cez Dunaj a nasledujúcich 6 mesiacov sa zúrivo bránila na pravom brehu. Najmä Hradná štvrť bola delostreleckou paľbou takmer zrovnaná so zemou. Počas niekoľkých rokov po oslobodení boli najhoršie rany zahojené.
     Po intenzívnych debatách v roku 1960 sa rozhodlo, že z objektu vytvoria turistickú atrakciu. Z terás a múrov Citadely sa poskytne nevšedný pohľad na panorámu mesta, z tohto dôvodu je jednou z najnavštevovanejšou turistickou atrakciou mesta.
     Citadela spolu s hradným vrchom a panorámou oboch brehov Dunaja sa v roku 1987 zapísala do listiny Kultúrneho dedičstva UNESCO

zdroj: Wikipedia

Spracoval: ogefr. Theo Dietrich